popüler yayınlar

28 Ekim 2013 Pazartesi

aloe vera


aloe veranın ne kadar faydalı olduğunu öğrendim bir saksıya diktim bakalım hadi hayırlısı


ALOE VERA “ÖLÜMSÜZLÜK BİTKİSİ”

Aloe vera son yıllarda ülkemizde de moda olmaya başlayan bir bitkidir. İnsanlar tarafından  çok eski çağlardan beri tanınan ve kullanılan  bu bitkinin, yakın zamana kadar ülkemizde bilinmemesinin nedeni, muhtemelen doğal bitkilerimizden olmaması ve saklama usullerinin fazla bilinmemesine bağlıdır.


Palmiye Merkezi, ülkemizde Aloe vera’nın bitki olarak yaygınlaştırılması için çalışmalar yapmakta ise de, düşündüğümüz Türkiye’de bir Aloe Vera Enstitüsü açmaktan henüz uzağız. Bu yazı serisinde Aloe vera yı geçmişi ve halihazırdaki kullanım alanları ile özet olarak sunmaya çalışacağım.
Aloe vera için dünyada her yıl, birçok kitap basılmakta, ayrıca üreticilerin ve imalatçıların sayısı gittikçe artmaktadır. Kozmetik ve Tıpta kullanım o kadar artmıştır ki, Avrupa ve Amerika kıtalarında birçok ülkede, yalnız Aloe vera ürünlerinin satıldığı mağazalar açılmıştır.
Aloe vera bitkisi “aloaceae” ailesine ait bir bitkidir. Eski sınıflandırmada “liliaceae” ailesinde olduğu düşünülen bu bitki, lilyum ailesindeki sarımsak, soğan ve kuşkonmaz gibi tıbbi değeri olan  bitkiler gibi, tıbbi özelliklerinden dolayı çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitki dış görünüşü ile bir kaktüsü andırır. Aloe ailesinde 350 kadar tür mevcuttur, bunlardan Aloe vera dışında dördü, tıbbi değere sahiptir. Tibbi değeri olan diğer aloeler: Aloe arborescens “Ağaçsı aloe”, Aloe ferox “Dikenli Aloe”, Aloe saponaria “Benekli aloe” ve Aloe perryi “Curaçao adası aloesi” dir. Palmiye Merkezi seralarında tıbbi değeri olan 4 tür aloe ve bir alt grubun üretimi yapılmaktadır.
Aloe vera’nın vatanı tam bilinmemektedir. Kuzey Afrika, Güney Afrika, Mezopotamya ve Yemen kökenli olabileceği ileri sürülmüştür. Muhtemelen ilk çıkış yeri Kuzey Afrika veya Yemen dir. Aloe vera çok yıllık, sukkulen(etsi) bir bitkidir. Fotografta görüldüğü gibi, rozet yapraklıdır. Gençken yaprakları beneklidir, sonra gri-yeşil renge döner ve her bir yaprak uzunluğu 60-90 cm e erişir. Çiçek sapı, 150cm yüksekliğe kadar uzayabilir, üzerinde boru şeklinde, sarı renkli salkım çiçekler oluşur. Aloe vera çiçekleri kısır olduğundan üretimi, yandan verdiği yavruların ayrılması ile gerçekleştirilir. Bitkiler genelde 12-16 yapraklıdır, yaşam süresi 12 yıl dolayındadır. Bitki 4 yaşına geldiğinde, erişkin hale geldiği kabul edilir, yaprak boyu 60-90cm ve her bir yaprağın ağırlığı, 1.5-2 kg a erişir. Bitkinin yaprakları da içeriği bakımından, tıbbi amaç veya kozmetik sanayiinde kullanılacak en yüksek kaliteye ulaşır. Tıbbi amaçla kullanmak için en dıştaki, büyük yapraklar, senede 2-3 defa kesilir. Bitkinin  kendini çok çabuk iyileştirme özelliği vardır. Yaprağın kesildiği yerde oluşan yaralar, saniyeler içinde, bir film tabakası ile kaplanır ve yaradan sıvı kaybı önlenir.
Aloe vera sıcak ülkelerin bitkisidir. 0C° altında yaprakları zarar görür, -4C° altında genelde ölüm meydana gelir. Ticari olarak Aloe vera yetiştiriciliği yapılacaksa, sıcaklığın hiçbir zaman 0C° ye düşmemesine dikkat edilmelidir. Toprağın geçirgen olmadığı veya çok nemli ortamlarda bitki daha yüksek derecelerde de zarar görebilir. İdeal olarak geçirgenliği iyi bir toprak ve bol güneş gelişmesi için şarttır.
ALOE VERA’NIN TIPTA KULLANIMI

Kesik, yara ve yanıklar
Aloe vera kuvvetli ağrı kesici, antimikrobiyal ve hücre uyarıcı etkileri nedeniyle kesik, yara ve yanıklarda başarıyla kullanılmaktadır. İyi bilinen antienflamatuar ve yara iyileştirici özellikleri yanında, epitel hücrelerinin çoğalmasını hızlandırarak çabuk yara iyileşmesini sağlar.Deri yaralanmalarından sonra aloe vera kullanılan olgularda, kötü nedbe (skar) oluşumu hemen hemen görülmemektedir.
Ülserler
Aloe vera dudakta bulunan uçuktan, genital organ ve ciddi bacak ülserlerine kadar çeşitli yaralarda başarıyla kullanılmıştır. Özellikle antivirutik etkisi nedeniyle uçuklarda ve herpes zoster’de 3 gün gibi kısa bir sürede iyileşmeyi sağlamaktadır.
Deri
Aloe vera’nın deri üzerine iyileştirici, yumuşatıcı, nemlendirici ve yaşlanmayı önleyici etkisi vardır. Aloe vera’nın kozmetik etkisi 4 ana nedene bağlıdır. Bunlar nemlendirici rolü, kollajeni arttırması, pigment yapımını azaltması ve deri bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Aloe vera’nın yaşlanmayı önleyici etkisi çok yönlüdür: Çok iyi bir temizleyici olduğu için ölü hücreleri kaldırır ve derinin küçük gözeneklerini temizler. Bir yandan derideki atık ve toksinleri kaldırırken, içerdiği vitamin, mineral ve amino asitlerle deriyi besler ve yeni hücre yapımını arttırır. Aloe vera’nın çok bilinen yaşlanmayı önleyici etkisi, bitkinin fibroblast hücrelerinin çoğalmasını normalden 6-8 defa hızlandırmasına bağlıdır. Fibroblast hücreleri kollajen imal ederek deri sarkmasını önlerler.
Akne
Akneler genelde Aloe vera’nın yerel (topikal) uygulanmasına iyi cevap verirler.
Alerji, kaşıntı, ekzema
Aloe vera içindeki salisilik asit, bradikinaz bileşimler nedeniyle anti allerjiktir. Ağrı ve kaşıntıyı geçirerek etkili olur. Ekzemalarda da anti alerjik etkisi nedeniyle kullanılmaktadır.


10 yorum:

 1. aloe vera ben de bakıyorum.gerçekten faydaları saymakla bitmiyor..Havadaki elektro manyetik dalgalara karşı etkili olması nedeniyel evdeki modem,şarj cihazları ,cep telefonları vs gibi aletlerin zararlarından bir nevi koruduğunu da duydum.. benim aloe veram bu nedenle modeme yakın gunes gören bi yerde duruyor..Paylaşım için teşekkürler.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. asıl ben teşekkür ederim sizin sayenizde bir şey daha öğrendim. yaralara vs. iyi geldiğini biliyordum ama elektro manyetik dalgalara karşı etkisini sizden öğrendim. isabet olmuş demekki bu bitki çok sevindim.

   Sil
 2. Fidesini nereden aldınız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. komşum dikmiş bende görünce istedim. kızımın elleri çok hassas soğuktan çatlayıp yarılıyor sürekli kanıyordu. ilk önce yaprağından kırıp ellerine sürdüm faydasını görünce de fidesini istedim.çok arsız hemen yetişiyor çabuk kök veriyor dedi ve bana verdi.sağolsun. bende hemen diktim

   Sil
 3. bende yetiştirmek istiyorum hele bu yazıyı okuyunca kesin karar verdim tabi sebo rahat verirse:))( kedim) eşimde sedef var ara sıra kullanıyoruz sadece rahatlatıyor ama olsun.o bile bazen çok iyi.çok güzel bir yazı olmuş.ellerinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim alanaycım. bende faydasını gördüm gerçekten kızımın ellerinde. bitki çok arsız olduğu için çabuk kökleniyor dedi arkadaşım. bu yüzden yetiştirmesi kolay.

   Sil
 4. merhabalar Aloe vera yı bende şeker rahatsızlığım için bir dönem kullanmıştım, yurt dışından ithal edilen ama birazda maliyeti yüksek olarak elimize ulaşıyordu, hergün yarım fincan kadar içiyordum gerçektende çok faydasını gördüm ama sonradan braktım maalesef çok şanslısınız ne güzel evinize yetiştirebiliyorsunuz,sevgiyle kalın

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim bende çok faydasını duydum. sizin için de keşke önceden yetiştirme imkanınız olsaydı. sizede geçmiş olsun sağlıcakla kalın

   Sil
 5. annem bana da yetiştirmişti.. cilde faydalarını biliyordum da bı kadarını bilmiyordum..

  YanıtlayınSil


Zirve100 Site ekle