popüler yayınlar

örgüler

 

çocuk yeleği

komşumun oğlu musab için yaptığım yelek. çok sevimli oldu. arkası düz, önü 2 ters 2 düz ördüm yükseklik iki sıra. ön tarafına sadece görüntü olsun diye cep yaptım düğme diktim.
80 ilmek ile başladım. fotoğraf çekiminden dolayı renkler farklı göründede aynı. ışık yansıması olmuş

boyunluk & bandana

           kızıma yaptığım hem boyunluk hem bandana. daha önce krem kahve sapkasını örmüştüm bu sefer boyunluğunu ördüm isterse bandana gibi de kullanabilir. örgüyü sadece haroşa ördüm ve düğme diktim. genişliği istenildiği kadar yapılabilir.kızımın yeleği


       kızıma sakallı ipten yaptığım yelek. soğuk kış günlerinde sıcacık olsun diye ördüğüm yelek.şapkalarrr

buda büyük kızım için yapmış olduğum şapka. farklı istekler farklı şapkalar


 
 

fiyonklu şapka

         kızımın isteği üzerine yaptığım fiyonklu şapka. modeli netten bulduk. daha incilerini takmadım . ne yapacaksın çocuklar beğenince yapıyoruz işte. ahh annelik.


 

prenses tacı

      
                       bu da Rukiye hanımın küçük prensesine yaptığımız taç. başında çekim yapamadık henüz. şimdilik böyle
kızımın fuları

             kızım için yaptığım fular. lif ipinden yaptım.ipin tek katını kullandım.fakat benim lif ipim sert olanlardan değilde. tiftik gibi olanlardandı.o yüzden daha yumuşacık oldu.
         kışın soğuk günlerinden boynunu korusun istedim. fuları büyük kızıma yaptım ama mankenliğini yapmak küçük kızma düştü.  oda zaten seve seve yapıyor bu işi. 
  ilk önce iç kısmını ördüm. sonra bütün etrafını pipirik yaparak dolaştım.uç kısımlarından yoncalar sallandırdım.


kelebekler

dantel ipinden yaptığım küçük kelebekler. bunları kızım için yaptım toka olarak kullanacak. isterse kıyafetlerine broş olarak da kullanabilir nasıl isterse


 
baykuş çanta

bu sıralar hep  iplerle haşır neşir oldum. Kutay Galib'e yaptığım hırka ve yelekten sonra tabiki ablamız Simay içinde bir şeyler yaspmak istedim. simayımda 5 yaşında. ona da bu güzel çantayı gönderiyorum. güle güle kullan prensesim. 


Kutay Galip'in hırkası

kız kardeşimin bebişi aramıza henüz katılmış (1 ay) olan Kutay Galibimiz hoş geldin sefalar getirdin. allah sağlıklı ve uzun ömürler nasip etsin. gelişin bizi çok memnun etti. çok sevindik. Kutayımızı henüz göremedik .ahh gurbet. dört gözle bekliyoruz o güzel kokunu içimize çekmek için.
bu hırkayı da güzel günlerde giysin inşallah . nasılda yakışırmış küçük adama. öpüyorum o güzel mis kokulu yanaklarından.
daha önce yamış olduğum mavi erkek yeleğine  bakmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

mavi erkek süveteri

şu sıcackların kendini hisstettirdiği bu günlerde örgüler artık kamadı ama bu başka.
kız kardeşimin beklediğimiz bebişi için mavi bir yelek örmek istedim. yelek diğerlerine benzemiyordu çok hoşuma gitti. şu anda düğmeleri yok daha dikmedim. fakat yinede göstermek istedim. beğenilerinize sunuyorum. güle güle kullansın bebişimiz.
krem rengi botiler

 Bu da canım  Simaycım  için yaptığım krem rengi botilerim. Elim alışmışken hepsini birden yapayım istedim. bu aralar biraz ara vermiştim. çini kursuna devam ediyorum. oraya yoğunlaşmak istedim. yakında çiniden yaptıklarımıda sizinle paylaşırım.
pembe botiler

daha önce yapmış olduğum kahverengi botilerin pembesini bitirdim. biraz uzun sürdü bitirmesi. botileri aslında artan iplari değerlendirmek amaçlı yapmıştım bu yüzden boğaz kısmı biraz kısa oldu ipim yetmedi. yeni denemeler yapıcam onlarıda buradan yayınlarım

kışlık örgü botiler

kızıma ördüğüm el örgüsü  bot. büyük kızım içim kahve renkleri kullandım küçük kızım  ise pembe tonlarını istedi. şu anda pembesini örüyorum bitirince onuda paylaşıcam. botları kelebekvehobilerinde gördüm çok güzellerdi. bende hemen işe koyuldum sonuç bu. 
 taban kısmını koyu kahveden ayağının ölcüsünü alarak sık iğne yaptım. üzeri ise boğaz kısmına kadar sık iğne ön tarafı üçlü trabzan ile birer azaltarak yaptım. en üst bölümünü lif örerken yapılan parmak dolama tekniği  ile yaptım. düğmelerin olduğu bölüm sadece sık iğne.


 

baharlık bolero

Bahara yaptığım baharlık bolero. malesef bahar bittikten sonra yetiştirebildim. daha önce bu boleronun kırmızı olanlarınıda yayınlamıştım. bu da kırık beyaz olanı. yakasındaki broş Aslının gönderdiği kurdele fiyonklardan. 

kalpli bebek şapkası

bu bebek şapkasını internetten bulmuştum. bende resmi büyüterek yatım. arkadaşımın kızı eylüle hediye ettim. kalpler sonradan örülerek şapkanın üzerine dikildi. 
son şapkalar bunlar

kış bitti artık ama bunlar seneye hazırlık.bu sene kış uzun sürünce bolca örgü yaptık. hiç kullanmadığımız kışlıklar bile yerinden çıktı. çok şükür bahar geldi artık. 

Eylülün örgülerine devam

daha bitmediğini söylemiştim bunlarda devamı 

Eylülün örgülerine devam

daha önce yarısını gösterebildiğim örgülerin devamı 
bitmedi daha devamı var !!!!!

Eylülün örgüleri

marifetli arkadaşım Semra kızı Eylül için yaptıklarını bizimle paylaştı .paylaşım için teşekkürler. ellerine emeğine sağlık değerli arkaşım. 
daha bitmedi devamıda var ama şimdilik bukadar yükleyebildim. tekrar devam edicem.

Eylül'ün bolerosu

daha önce Birsel ablanın yapmış olduğu bolerodan fakat kırmızı renklisini bende Eylüle yaptım.
sayılarını isteyenler için
 ARKA: 76 ilmek , kenarlarda 16 ters,burgular 4 burguların arası 6 ilmek
ÖN:her iki tarafı bir ördüm. kesmeler ve artırmalar eşit olsun diye. önleri de 20 ilmekten başladım. 1 er  artırarak gittim ortaya gelince 1 er keserek yakaya kadar geldim.
KOLLAR: 38 ilmek 6 ters 2 düz devam ettim.
YAKA: ilmek çıkararak ördüm. yaka kısmını sona gelmeden geri dönerek biraz daha fazladan ördüm.
converse 2

Bunlarda diğer yaptığım converseler. diğeri Umut'a biraz büyük gelince bir küçüğünü yaptım.

converse patiklerim

bende şu an 5. ayında olan apartmanmızın yakışıklısı umut için yaptığım  converse patik.
bolerolarrr

Birsel teyzenin torunu Elanura yaptığı bolerolar. Birsel teyze müthiş marifetli bir bayan . aslında ona marifetli demeye dilim varmıyor çünki o marifet üstü yetenekli biri. yaptığı örgüler harika. ama benim elimde bunlar vardı. bunları çekebildim. isterimki bütün yaptıklarını görün. imkanım olursa yine sizinle paylaşmaya çalışırım.

fıstıklı hırka

Meral hocamızın örmüş olduğu kızlara fıstıklı hırka modeli. çok beğendim. nasıl yapıldığını bilmiyorum. ama kolaymış. bende bolca resim çektim anlaşılsın diye.
çiçek motifli şal

Arife arkadaşımın Müberra'ya yaptığı çiçek motifli şal. çiçek motifleri motif aparatı ile yapılıp örümcek diğer adı cin düğümü ile birleştirildi. çok güzel oldu. ellerinize sağlık. 


MÜBERRA arkadaşımın yaptığı yelek

marifetli arkadaşım Müberra yeleği yaparken resimledi sağolsun. yelek çok da güzel oldu. ellerine sağlık.  
Eylül güle güle giysin. ponponlu şapkaaa 2

daha önce Defneye bir yelek örmüştüm. yelekten artan ipten şapka yaptım.
 noel baba

 yeni yıl size ve sevdiklerinize sağlık ve bol şans getirir inşallah.  yılbaşı ağacı

yeni yıl gelmeden bende bir ağaç yaptım. 
ponponlu şapkaaa

          yeni şapka . 112 ilmekten başladım. 4 numara şiş kullandım. biraz lastik ördüm.  sonra 8'erli ters ve düz olarak ördüm düz yerlere burgu yaptım. ipim daha önce yaptığım yelekten kalma olduğu için ponponlara yetmedi.ponpon için  diğer mor ipi kullandım. uyumlu olmaları için aralarına çiçek attım.  

köpekli şapka

büyük kızıma ördüğüm bu şapkayı şimdi küçük kızım takıyor. pembe yerlerini lif yaparken kullandığımız parmağa dolama tekniği ile yaptım . atkısını şişle haroşa ördüm. köpeğin burnunu örüp içine elyaf doldurdum. iğne gözlerini ve burnunu işledim.
örgüden güllü fular

soğuklar geldi artık atkıları takma zamanı .annemin bana ördüğü güllü fular .  

örgü kulaklık

Artan iplerden kızım ve arkadaşına yaptığım kulaklıklar. çok kullanışlı.
 30 ilmekten başladım. 10'ar ilmek kenarlara 10 ilmekde ortada bıraktım. ortadaki 10 ilmeği burgu yaptım.Defnenin yeleği

arkadaşım Cananın kızı Defne için yaptığım yelek. Defnecim canım benim 1,5 yıl önce elime doğdu. bir bakıma manevi kızım sayılır. öpüyorum onuda buradan.
yeleği omuzdan başladım. omuz kısmındaki çiçekleri tığ ile 4 zincir çektikten  sonra tekrar şişe taktım. ortalarınada boncuk diktim.


akıllı süveter

         Arkadaşım Meleğin kızı Bahar için yaptığım akıllı ipten süveter.


ajurlu süveter

 soğuklar başlayınca kazaklar da  yerini almaya başladı. bu süveteri 3 parça halinde ördüm. 

   
1.bölüm bel kısmı. ön 90 arka 90 ilmek ile başladım. bel kısmını 2 ters 2 düz yani lastik ördüm. bel için 4 numaralı şiş kullandım. gögüs altına gelene dek ördüm . uzunluk size bağlı.bitmeye 1 parmak kala düğme deliği açar gibi ilikler açtım. 2 kestim sonra iki artırdım. oradan kurdelesini geçirdim. kurdele istemeyenler düz örebilir.üst tarafı 2 bölüm halinde ördüm.sağ ve sol . kolunuzun uzunluğunz göre. dikdörgen ördüm. hiçbir artırma ve kesme yok. üst tarafları 6 numaralı şiş ile ördüm. 79 ilmekten başladım. 2 tane başta 2 tane sonda olmak üzere düz ördüm .sonra 3 kestim,kestiğim ilmeğin içinden 3 tane çıkardım. bu şekilde sonuna kadar devam ettim. önden başladım hiç kesmeden omuzdan arkaya kadar devam ettim.diğer kol içinde aynısını yaptım. birleştirirken kolları yarıya kadar diktim. kalan yeri ikiye atırıp birini bel bölümünün ön tarafına diğerinide arka tarafına diktim. yalnız sırt yerine gelen kısmı biraz boyuna doğru diktim ki arkası açılıp kollarda kaymasın diye. süveter giyilmeye hazır. simayın hırkası 

kirpi şapka


ilk sırada tığ işi yaptığım yelek var.


Bu yelekleri daha sonra hırkaya dönüştürebilirsiniz. Buda hırkası nasıl?

mor kazakla başlayalım .
kızım için yaptığım mor kazağım. büyük kızım ve yeğenim içinde beyazını örüyorum.

Zirve100 Site ekle